ژوئن 29, 2022

پس از مدتها تردید ، IOC نسبت به سرکوب سیاسی ورزشکاران در بلاروس واکنش نشان می دهد. واکنش های ورزش و سیاست در ابتدا مثبت است – اما با انتظارات نیز مرتبط است.

کمیته بین المللی المپیک (IOC) چندین عضو کمیته ملی المپیک (NOC) بلاروس را تا اطلاع ثانوی معلق کرده است – از جمله الکساندر لوکاشنکو ، رئیس جمهور و رئیس NOC.

IOC به این نتیجه رسیده است که به نظر نمی رسد رهبری کنونی NOK به اندازه کافی از ورزشکاران بلاروسی در برابر تبعیض سیاسی توسط اعضای NOK ، شرکت های وابسته و جنبش ورزشی محافظت کند. ” به گفته این نهاد ، این با منشور المپیک مغایرت دارد و به اعتبار جنبش المپیک لطمه می زند. با این حال ، IOC از اصطلاح نقض حقوق بشر در این نشریه پرهیز کرد
. لوكاشنكو از همه مسابقات IOC ، از جمله بازیهای المپیك منع شد و IOC در ابتدا تمام كمكهای مالی خود را به NOK بلاروس متوقف كرد.

IOC بدین ترتیب پیگیر خواسته های انجمن های ورزشکاران بلاروس و بین المللی از چند هفته گذشته است ، حتی اگر آن شب در بیانیه خود به این موارد نپرداخت و فقط در مورد “اتهامات رسیده” نوشت. ورزشکاران و مقامات ورزشی اخیراً بارها از کمیته بین المللی المپیک از موارد نقض حقوق بشر توسط رهبری بلاروس شکایت کرده اند.

بنیاد همبستگی ورزشی بلاروس (BSSF) در واکنش اولیه شامگاه خود از تحریم ها ابراز رضایت کرد. الكساندر آپایكین ، كارمند هندبال در تبعید و بنیانگذار BSSF ، اشپیگل ، گفت: “این برای كل دنیای ورزش بسیار مهم است ، زیرا این امر در مورد عدالت است.” “مثال ورزشکاران بلاروسی نشان می دهد که همه ورزشکاران باید برای حقوق خود بجنگند. این یک گام مهم در ارتقا حقوق بشر در ورزش است. “

بلاروس از زمان انتخابات ریاست جمهوری در ماه آگوست در یک بحران جدی سیاسی داخلی قرار داشته است. رئیس جمهور لوکاشنکو در این کشور بسیار بحث برانگیز است. پس از انتخاب مجدد وی در تابستان ، وی علیه تظاهرکنندگان خشونت انجام داده بود. جنبش دموکراسی خواهان استعفا ، آزادی کلیه زندانیان سیاسی و انتخابات جدید است. حدود 1200 ورزشکار و مقامات ورزشی نیز در نامه ای سرگشاده به خواسته ها پیوستند ، گرچه آنها اغلب از طریق بورسیه های تحصیلی یا استخدام مستقیماً به کشور وابسته هستند. پس از آن ، ظاهرا اقدامات هدفمندی علیه آنها صورت گرفت.

ورزشکاران دچار از دست دادن شغل ، خشونت و زندان شده اند

دو هفته پیش ، پس از چند هفته مبادله داخلی ، BSSF لیستی از بیش از 65 مورد و اسناد را به IOC ارسال كرد كه گفته می شود ورزشكاران ، مربیان و مقامات در معرض سرکوب سیستماتیک قرار دارند. افراد تحت تأثیر همچنین شامل برندگان مدال المپیک و شرکت کنندگان در المپیک ، به عنوان مثال از دو و میدانی ، جودو ، هاکی روی یخ ، شنا و بسکتبال بودند. این موارد از زندان و استفاده از خشونت تا از دست دادن شغل ، محرومیت از فعالیت های ورزشی و تیم های ملی بود.

طبق استدلال ورزشکاران ، این موضوع نقض سیستماتیک حقوق بشر بود که با اصول اخلاقی منشور المپیک نیز مغایرت دارد. ارتباط مستقیم بین ورزش و دولت نیز به ویژه مشکل آفرین شناخته شد: رئیس جمهور لوکاشنکو و پسرش هر دو رئیس جمهور و معاون رئیس NOK بلاروس هستند.

ماکسیمیلیان کلاین ، مسئول روابط بین الملل در Athleten Deutschland ، عصر به اشپیگل گفت که اقدامات اعلام شده استقبال می شود. وی افزود: علاوه بر این ، IOC باید كاملاً كوشش حقوق بشری خود را اذعان داشته و در مورد چگونگی دستیابی به این مسئله تلاش كند: آیا تحمل دیرینه اتحادیه شخصی رهبری سیاسی و ورزشی تأثیر منفی بر حقوق بشر ورزشكاران داشته است؟

در چند هفته گذشته Athleten Germany یکی از حامیان بین المللی ورزشکاران بلاروسی بود و از کمیته بین المللی المپیک و همچنین اعضای بوندستاگ آلمان نامه نوشت. کلاین گفت ، در آینده ، جنبش المپیک باید “به طور پیشگیرانه با خطرات حقوق بشر در ارتباط با فعالیت های تجاری خود مقابله کند.” “بنابراین باید فوراً یک استراتژی حقوق بشر را بر اساس اصول راهنمای سازمان ملل در زمینه تجارت و حقوق بشر اجرا کند.”

“زیاد انتظارات از تغییر مسیر را نکنید”

داگمار فریتاگ ، رئیس کمیته ورزش در بوندستاگ آلمان ، همچنین طرفداران انتظار قبل از تمجید زودرس IOC است. »مدیریت بیشتر IOC با NOK بلاروس تعیین کننده خواهد بود. ما اخیراً دیدیم که IOC با چه سرعتی می تواند تحریم ها را در مورد تیم المپیک روسیه در پایان بازی های زمستانی پیونگ چانگ تجدید نظر کند. “
حتی اگر تصمیمی که در اصل قرار بود مورد استقبال واقع شود ، »نباید فراموش کرد که این بیش از هر چیز فشار عمومی ورزشکاران شجاع بلاروسی ، از سازمان های بین المللی یا ملی ورزشکاران مستقل مانند Athleten Deutschland و ، آخرین ، نه از همه مهمتر ، رسانه هایی است که این تصمیم را تعیین کننده کرده اند رانده اند “.

و بعلاوه: “من انتظار ندارم که یک تغییر اساسی بیش از حد بالا باشد ، اما واقعاً ابتدا منتظر تحولات بعدی هستم. واکنش NOK بلاروس به طور خاص چگونه خواهد بود؟ چه اقدامات یا تعهداتی ممکن است برای IOC برای برداشتن برخی یا تمام تحریم ها کافی باشد؟ قبل از ارزیابی نهایی باید منتظر همه اینها باشید. “

منبع: Spiegel Sport