می 23, 2022

درباره نوید افکاری

نوید افکاری سنگری، کشتی‌گیر ایرانی به دلیل شرکت در اعتراضات مرداد سال ۱۳۹۷ در شیراز، دستگیر شد. او در یک دادگاه ناعادلانه و بدون حضور وکیل و دسترسی به اطلاعات پرونده اش، به اتهام محاربه و قتل یک مامور امنیتی، به ۶ سال و ۶ ماه حبس، ۷۴ ضربه شلاق و دو بار اعدام، محکوم شد. بر اساس آنچه قوهٔ قضائیه اعلام کرد، نوید افکاری در صبح روز شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد. یک روز قبل از اعدام نوید، او را به طور ناگهانی به سلول دیگری انتقال دادند و به نوید و خانواده اش اعلام نکردند که او را برای اجرای حکم اعدام می برند. قوه قضائیه حق آخرین دیدار را از نوید و خانواده اش سلب کرد. بنا به فایل صوتی منتشر شده از آخرین مکالمه نوید و برادرش، ساعت ۱۱ شب، جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹، نوید به برادرش گفت که قرار است به زندان دیگری منتقل شود و با امیدواری گفت که “خیالش راحت است» و موضوع «درست می‌شود” او امید به آزادی داشت و نمی دانست که او را برای اجرای حکم می برند.
دو برادر نوید، وحید و حبیب افکاری نیز در ارتباط با پرنده او دستگیر و محاکمه شدند. وحید به ۵۴ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب به ۲۷ سال و ۳ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.
نوید، پیش از اعدام با انتشار نامه ای اعلام کرد که از او تحت فشار روحی و شکنجه اعتراف گرفتند، در نامه او امده است که “روی صورتش پلاستیک کشیده بودند” و «تا مرز خفگی و مرگ پیش رفته” و در این شرایط “مجبور به اقرار به مطالب ساختگی” شده‌است.
حسن یونسی، وکیل برادران افکاری اعلام کرد که نه تنها ” اقرار تحت فشار روانی و جسمی بوده و آن‌ها در دادگاه، ارتکاب قتل را انکار کردند” بلکه “فیلم مورد ادعای خبرگزاری قوه قضائیه که متهمین را در حال قتل نشان می‌دهد، هم وجود ندارد .” در روز ۲۶ شهریور ۱۳۹۹، فایل صوتی یکی از جلسات دادگاه نوید، توسط “سازمان حقوق بشر ایران” منتشر شد. در این فایل صوتی، نوید افکاری از قاضی می‌خواهد فیلم منتسب به او دربارهٔ قتل حسن ترکمان ( مامور امنیتی) که در پرونده ذکر شده را به وی و شکات نشان بدهند، اما قاضی نمی‌پذیرد و می‌گوید برای پخش فیلم نیاز به دستگاه هایی است که آنها در دادگاه ندارند و بودجه برای خرید آنها ندارند، نوید در این فایل صوتی خطاب به قاضی می گوید، حاضر است از پول کارگری خود هزینه پرداخت خرید تکنولوژی پخش فیلم را بدهد تا در دادگاه آن را نمایش دهند و قاضی طفره می رود. قاضی در پاسخ اصرار نوید برای نشان فیلم، می گوید که اطلاعات کافی برای پرونده را دارد و برایش مهم است که با آسودگی خاطر حکم اعدام نوید را صادر کند. در بخشی از فایل صوتی منتشر شده از دادگاه نوید، قاضی در پاسخ به این که نوید می گوید شاهد تجاوز به زندانی در زندان بود، می گوید، پس مراقب باش تا به تو تجاوز نشود.
اعدام، نوید افکاری با واکنش های زیادی از سوی فعالان سیاسی و مدنی داخل و خارج از کشور قرار گرفت. سازمان حقوق بشر ایران، اعدام نوید افکاری را “اقدام جنایتکارانه” توصیف کرد و خواستار واکنش جامعه جهانی شد. سازمان عفو بین‌الملل نیز ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰ طی بیانیه‌ای اعلام کرد: “ما بخاطر اعدام مخفیانه نوید افکاری، کاملاً در شوک، بهت و وحشت فرو رفتیم. اعدام جوانی که آینده ای روشن در انتظارش بود. اجرای حکم اعدام وی با بی‌توجهی به اصول اساسی عدالت صورت گرفت.” عفو بین‌الملل خواهان واکنش فوری جامعه بین‌المللی شد.