ژوئن 29, 2022

جناب آقای آرکادی دورکوویچ 

توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک و بسیاری از رهبران جهان، خواستار توقف  حکم اعدام نوید افکاری، ورزشکار ایرانی شدند، اما جمهوری اسلامی در سحرگاه ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰ با زدن زیر چهارپایه و انداختن طناب دار به گردن نوید، همه را شوکه کرد. کشتن یک کشتی گیر، نه تنها بار دیگر، بی عدالتی های  جمهوری اسلامی را به نمایش گذاشت، بلکه سیاسی بازی های نهادهای ورزشی در ایران را عریان تر کرد.

کمپین “اتحاد برای نوید” که توسط گروهی از فعالان حقوق بشر و ورزشکاران نامدار ایرانی، به مدیریت مسیح علینژاد راه اندازی شده است، از سازمان های بین المللی مانند: ” کمیته ملی المپیک، فدراسیون شطرنج و فیفا ” درخواست می کند که; ورزش جمهوری اسلامی (که کاملا از جنبه ورزشی خارج شده و فقط رویکرد سیاسی دارد) را به حالت تعلیق درآورد. 

سال هاست که جمهوری اسلامی ورزشکاران خود را در یک قدمی سکوی قهرمانی جهانی، به باخت اجباری، هُل میدهد که مبادا با رقیب اسرائیلی خود به رقابت بپردازند. این امر، نه تنها با بازی جوانمردانه مغایرت دارد بلکه با قوانینی که بسیاری از سازمان ها در مورد تبعیض وضع کرده اند هم همخوانی ندارد.

در موارد بسیاری دیده شد که وقتی بازیکن ایرانی به حریف اسرائیلی نزدیک می شود، او را تحت فشار امنیتی قرار می دهند تا به باخت و شکست تن دهد، یا از حضور در رقابت سر باز زند. همین فشارهای امنیتی موجب شده است که طی چند سال گذشته شاهد آن بودیم که بسیاری از مدال آوران و قهرمان ورزشی ایرانی به شکل های مختلف از ایران خارج شدند و زیر پرچم کشورهای دیگری در میادین ورزشی حاضر می شوند. استاد بزرگ شطرنج، علیرضا فیروزجا در دسامبر ۲۰۱۹ رسما اعلام کرد که دیگر زیر پرچم ایران بازی نمی کند. 

 زنان ورزشکار نیز از این قاعده مستثنی نیستند، بلکه فشار مضاعف را به دوش می کشند. آنان در هر رشته ورزشی که فعالیت می کنند باید حجاب اجباری را رعایت کنند، میترا حجازی پور، قهرمان شطرنج به دلیل نداشتن حجاب در مسابقات جهانی شطرنج  از تیم ملی ایران اخراج شد. درسا درخشانی از دیگر قهرمانان تیم شطرنج نیز از بازی در ایران منع شد چرا که در جشنواره شطرنج جبل الطارق در سال ۲۰۱۷ بدون حجاب حضور پیدا کرد.  

شهره بیات داور نظارت بر فینال مسابقات جهانی شطرنج بود اما به دلیل فشارهای امنیتی که به دلیل حجاب به او آوردند دیگر به ایران بازنگشت. جمهوری اسلامی حتی ورزشکاران غیر ایرانی را برای حضور در مسابقات بین المللی به میزبانی ایران، مجبور می کند که حجاب بر سر کنند.  

در سال ۲۰۱۶ نازی پایکیدزه قهرمان شطرنج زنان ایالات متحده آمریکا به دلیل قوانین حجاب اجباری حاضر به شرکت در مسابقات شطرنج به میزبانی ایران نشد.

 در سال ۲۰۱۸ سومیا سوامیناتان، قهرمان شطرنج هند نیز به دلیل قوانین اجباری حجاب حاضر به شرکت مسابقات قهرمانی شطرنج آسیا به میزبانی ایران نشد.

جالب آنکه عربستان سعودی در مسابقات جهانی سریع و رعد اسا فیده در سال ۲۰۱۷، در ریاض، زنان را به داشتن حجاب ملزم نکرد.

زنان ایرانی در تمام رشته های ورزشی با موانع متفاوتی رو به رو هستند. برای شرکت در مسابقات شنا، باید لباس شنای اسلامی بر تن کنند، در مسابقات دوومیدانی نمی توانند لباس ورزشی این رشته را بر تن کنند، چون باید حجاب اسلامی رعایت شود.  زنان در رشته تنیس جایی ندارند چون لباس تنیس زنان، اسلامی نیست. آنان بدون اجازه رسمی از همسر خود نمی توانند از کشور خارج شوند و در مسابقات بین المللی حضور پیدا کنند. حتا زنانی که ورزشکار نیستند اما به ورزش علاقمند هستند، نمی توانند آزادانه برای تشویق و تماشای تیم محبوب خود به ورزشگاه بروند. تیم های ورزشی زنان نمی توانند مربی مرد داشته باشند و حتی نمی توانند با ورزشکار مرد هم رشته خود گفت و گو و تبادل اطلاعات داشته باشند. در شهرستان ها هیچ امکانات ورزشی برای دختران علاقمند به رشته های مختلف ورزشی وجود ندارد چرا که برای دختران در جمهوری اسلامی خانه داری و تولید مثل فقط تعریف شده است. 

شما به عنوان رئیس کمیته برگزاری روسیه برای جام جهانی فیفا ۲۰۱۸، با ممنوعیت حضور زنان در مسابقات فوتبال در ایران آشنا هستید. در اکتبر۲۰۱۹  ، تحت فشار شدید فیفا ، جمهوری اسلامی بخش کوچکی از ورزشگاه آزادی را گشود تا گروهی از زنان از قبل انتخاب شده بتوانند در بازی با کامبوج شرکت کنند. اما فشارهای فیفا فقط پس از اقدام خودسوزی تکان دهنده ای توسط سحر خدایاری ، معروف به # دختر آبی رخ داد. وی در اعتراض به حکم شش ماه زندان به دلیل حضور در یک استادیوم فوتبال ، به طرز فجیعی خود را به آتش کشید. با این وجود ، برای توهین به آسیب دیدگی ، جمهوری اسلامی ایران بی سر و صدا منع حضور زنان در استادیوم ها را در حالی که فیفا سکوت کرده است ، دوباره آغاز کرده است.

مرگ خدایاری یادآوری است که عدم تحرک سیاسی توسط سازمان های بین المللی مانند فیفا, فایده و المپیک نه تنها می تواند بدبختی را تداوم بخشد ، بلکه حتی منجر به جان انسان ها می شود.

بنابراین ما از شما می خواهیم که از  فدراسیون شطرنج ایران بخواهید  زنان را به دلیل امتناع از داشتن حجاب اجباری مجازات نکند. ما همچنین از شما می خواهیم فدراسیون شطرنج ایران را در صورت مخالفت با تحریم آینده علیه بازیکنان اسرائیلی تعلیق کنید

در ورزش جایی برای تبعیض وجود ندارد.

ارادتمند 
مسیح علینژاد
اتحاد برای نوید