می 23, 2022

از ایران زنگ زدی و با هق هق گفتی : نوید اعدام شد. قهرمان را کشتند !
سخنی نگفتم ! توبرای نوید اشک میریختی و من به یاد دوستان ورزشکارم ” فروزان و حبیب ، شهلا و مجتبی” بودم. آنهایی که بی صدا و بی خبر در دهه شصت توسط جمهوری اسلامی اعدام شدند و هیچکس نامشان را ندانست.

حبیب خبیری
فروزان عبدی

جمهوری اسلامی بعد از بدست آوردن قدرت در زمستان ۱۳۵۷ بلافاصله اعدام و پاکسازی های خود را آغاز کرد. پاکسازی در ورزش ایران با دستگیری تیمسار “علی حجت کاشانی” رئیس تربیت بدنی ایران در سال های۱۳۵۱ تا ۱۳۵۵ شروع شد. او را به جرم برگزاری بازی های آسیایی تهران ۱۹۷۴ و اجرای نمایش های ورزشی برای به فساد کشیدن جوانان دستگیر کردند و به حکم مفسد فی الارض بودن اعدامش کردند. نفر بعدی، سپهبد “نادر جهانبانی” قهرمان سوارکاری کشور و خلبان جت بود. او همچنین تا سال ۱۳۵۷رئیس سازمان تربیت بدنی ایران بود که در زمان انقلاب ایران بازداشت شد. نتوانستند برای او جرمی بتراشند و به دلیل نداشتن جرم، بر روی سینه اش نوشتند “عامل فساد ” و در زمستان ۱۳۵۷ تیرباران شد.
بعد از آن افراد زیر از جهان ورزش ایران اعدام شدند:
۱- بهمن نسیم شناگر و واتر پلویست تیم ملی ایران اعدام در تابستان ۱۳۵۸
۲- داریوش دهقانی بوکسور تیم ملی ایران اعدام در تابستان ۱۳۵۹
۳- علی اصغر منوچهری قهرمان پرش طول ارتش ایران

سال سیاه ۱۳۶۰ و اعدام ورزشکاران:
از سال سیاه ۱۳۶۰تا تابستان ۱۳۶۷ با سرکوب جوانان ایران به جرم دگر اندیشی و تنها به خاطر دگر اندیشی دسته دسته به جوخه های اعدام سپرده شدند. تنها به نام ورزشکاران تیم ملی و قهرمانهای کشوری اشاره می کنم و (از خیل ورزشکاران بسیار خوب استانها و تیم و باشگاه های مختلف نامی نمی برم از آنجا که حتی خانواده ها جرات افشا نام جوان از دست داده خود را نداشته و در جایی اعلام نکردند) .

۱- فروزان عبدی پیربازاری دانشجوی تربیت بدنی ، بازیکن تیم ملی والیبال ایران پس از گذراندن۷ سال حکم زندان آزاد نشد و در سال ۱۳۶۷ تنها به دلیل اینکه حاضر نشد در مقابل دوربین تلویزیون بنشیند و به اعتراف اجباری تن نداد، اعدام شد .

فروزان عبدی (نفر سوم از سمت چپ) کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان ایران بود.


۲- محبوبه پرچم کاشانی قهرمان ژیمناستیک کشور ، داور بین المللی ژیمناستیک در المپیک مونیخ ۱۹۷۲‍. در سال ۱۳۶۱ بازداشت و در سال ۱۳۶۲ به دار آویخته شد .وقتی که او را اعدام می کردند فرزندش تنها دو سال داشت.
۳- شهلا شهدوست دانشجو حقوق دانشگاه تهران ، بازیکن تنیس روی میز استان اصفهان. قهرمان سوم باشگاه های تنیس روی میز ایران به همراه باشگاه ایرانا .
۴- حبیب خبیری فوتبالیست تیم ملی ایران ، کاپیتان تیم ملی نوجوانان با ۱۸ بازی ملی. در سال ۶۰ اعدام شد .
۵- حسین (مهشید) رزاقی فوتبالیست تیم ملی جوانان المپیک و باشگاه هما. پس از هشت سال ماندن در زندان در سال ۱۳۶۷ به همراه برادرش احمد رزاقی (فوتبالیست ) به دار آویخته شدند .
۶- هوشنگ منتظر الحضور عضو تیم ملی کشتی فرنگی ایران. شرکت کننده در المپیک مونترال ۱۹۷۶ با تیم ملی کشتی فرنگی ایران و شرکت در مسابقات جهانی دانشجویان جهان در سال ۶۰ به همراه ۶۵ نفر در یک روز تیرباران شدند .

هوشنگ منتظر الحضور

۷-مجتبی مجاهدپور دانشجو دانشگاه تهران ، هندبالیست تیم ملی ایران در سال ۶۰ اعدام شد.
۸ – مهدی زابلی وزنه بردار تیم ملی جوانان ایران
۹– احمد شاطرزاده قهرمان کشتی آموزشگاه های کشور از اصفهان در سال ۶۰ تیرباران شد.
۱۰-علاءالدین عترتی فوتبالیست باشگاه پرسپولیس
۱۱-ابراهیم هوشمند فوتبالیست تیم جوانان باشگاه راه آهن
۱۲- علی شعبانی کشتی گیر باشگاه تاج
۱۳- ابراهیم حبیبی فوتبالیست تیم ستاد مشترک
این لیست متاسفانه بلندتر از این است، اما به دلیل این که برخی از خانواده ها از ترس نام عزیزان اعدامی شان را مخفی نگه داشتن، امکان انتشار همه آنها تا امروز وجود نداشته است.

درکنار اعدامی ها تعداد بسیاری از ورزشکاران سالهای طولانی از عمر خود را در زندان های جمهوری اسلامی به سر بردند و بعد از آزادی با مشکلات بسیار روحی ، روانی و جسمی دست و پنجه نرم کرده اند و بسیاری نیز با مشکلات اقتصادی در ایران بسر می برند و یا از کشور خارج شده اند .

پاورقی: حاج مصطفی داودی به عنوان اولین رئیس سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی شروع به کار کرد. اولین اقدامش نابودی تیم ملی فوتبال ایران قهرمان جام ملتهای آسیا و قهرمان آسیا بود . وی با طرح من درآوردی “۲۷ ساله ها” در سال ۱۳۶۰ تیشه به ریشه تیم ملی فوتبال ایران زد و نامداران تیم ملی فوتبال ایران که بالاتر از ۲۷ سال سن داشتند دیگر حق شرکت در تیم ملی ایران را نداشتند . با این طرح این اسامی (ناصر حجازی ، ایرج دانایی فرد ، حسن روشن ،علی پروین ، حسین فرکی ، نصرالله عبداللهی از جمله آنان بودند ) از تیم ملی ایران کنار گذاشته شدند. از آن تاریخ، قهرمانی و عناوین آسیایی تیم ملی فوتبال ایران هرگز تکرار نشد .

تونیا ولی اوغلی